BlueMoods":1n3wqzb6 said:
Good grief, I'm glad I don't live there. That's crazy expensive. Here pellets are 15.00 per 50 lb bag. That makes the whole mess you listed just under 50.00 in pellets. Hay, grass, etc... I can get free and the cubes I give in winter are 17.00 for 50 lbs which lasts all winter.
Beef (ground) is 3.12/lb, chicken 2.48 and pork 1.98/lb.
I think I'll just stay put. I couldn't afford my rabbits, or the chickens with feed prices like that. I'd be shopping for better prices.
I think you might have missed the fact that all the prices I'm talking about are for certified ORGANIC food. You can get non-organic pellets here for the price you quote, and extra lean ground beef is less here than what you wrote at Costco.
I know a LOT of people, in the real world and online, who eat this or that organic food, but for me I didn't see the point in eating a few things organic and most other things not, so I do 90% organic and 10% not. At least that's the goal.
The hormones and pesticides and all the other crud in meats, plus the "poisons" that are in processed foods are all inflammatory agents in our bodies when we eat them. I have TMJ, spinal stenosis and two bulging discs, osteoarthritis in my spine, shoulder and knee, plus fibromyalgia and mayofascial pain syndrome. This has been my life for the past four years (I just turned 43), all of these conditions have some sort of inflammatory aspect and wouldn't you know… I'm allergic to anti-inflammatories!! I can only use a topical on my shoulder and knee. Within about 90 days of switching to organic food 2 years ago I saw a limited decrease in pain in some areas of my body, which is worth it for me! I have worked really hard at sourcing food at the best possible prices, and on the whole we are spending the same now as before we switched to organic foods. There are some areas where we save SO much money that we can buy the pork or a few other things at higher prices and we still come out ok. To achieve this you just have to be willing to make your own convenience foods and cook primarily from scratch using whole foods. The cool part is that most meals we eat at home are restaurant quality or better.
Rabbits and gardening are just the next step for us.
__________ Fri Feb 14, 2014 9:11 pm __________
MamaSheepdog":1n3wqzb6 said:
Comet007":1n3wqzb6 said:
Sooo… if you have a litter of 8, and plan to process them at 5 pounds - that would be 40 pounds total weight at processing. Assuming the high end of 4 pounds of feed, that would be 160 pounds of pellets for the doe and litter combined? Does that sound right?
No. 160lbs to grow out the kits only.
Comet007":1n3wqzb6 said:
That comes out to $115.55 for the pellets alone! I guess the doe alone for 10 weeks, assuming she weighs 10 pounds) would eat 43.75 pounds of feed (10 oz/day x70 days) at a cost if $31.60.
It would be $115.55 + $31.60= $147.15 divided by 24 = $6.13 per pound. That doesn't factor in the cost of feeding the buck, either.
Comet007":1n3wqzb6 said:
If you get 3 pounds of meat per kit (does that sound right)
55-60% is about average dressout, I think.
Hmmmm. That is quite a bit different! I believe that they were averaging the feed, assuming that you are feeding high quality pellets and hay. They are counting the fact that the babies eat no pellets for the first several weeks, and then eat more as they get older. I guess I will have to track my numbers and see! A 10 pound doe will eat on average 45.625 pounds of pellets in a 73 day breeding cycle (not counting any extra she eats due to nursing - I would count that as baby food). that is 91.25% of a bag of pellets, costing $32.95 + hay. That cost would actually be have to be added to the cost when calculating cost per pound for the meat - regardless of how many babies she has that make to fryer weight!! A very good reason to keep the best and eat the rest! $6.13 a pound is still pretty good for organic meat - and I did a search earlier today and could not find ANY organic rabbit meat for sale! I did find some that is "naturally" raised that was $7.50 a pound lol.
__________ Fri Feb 14, 2014 9:22 pm __________
GBov":1n3wqzb6 said:
Have you tried finding non GMO feed instead of totally organic? It might be cheaper and still pretty good.
Non-GMO is just part of the equation, and really it's just an unknown! No one knows yet for sure if it will have harmful effects so it's better to avoid it if you can IMHO. However, the real benefits of organic is no pesticides, hormones, antibiotics, fillers (though you have to watch labels), by-products, synthetic vitamins… the list goes on. I'm not a rabid organic food eater - when I eat in restaurants or away from home I just don't worry about it. There are some foods DH likes (mostly crap- chips, cold cereals with sugar, ice cream, etc.) and I don't mind, though I occasionally wonder aloud why he's eating poison for breakfast when there are raspberry oatmeal pancakes in the freezer and he just needs to pop them in the toaster.
We have some other non-organic foods in the house when we get behind on our whole cooking and we just shrug it off, as it's just so time consuming that there are times we can't keep up (I haven't made yogurt in months lol). But I do so much better when I'm eating clean food that we always get ourselves back on track when life gives us a chance! That said, if I were going to plan non-organic rabbits I'm not sure it would be worth the effort for me.
However, if I could find something that equals the ingredients of the Modesto pellets and I REALLY believed that they followed all the certification requirements, I would buy that. Our beef is just such a case - the certification is just too expensive for a small operation.
__________ Fri Feb 14, 2014 9:35 pm __________
DogCatMom":1n3wqzb6 said:
This thread from a couple of months ago discusses the price of rabbit meat in grocery stores. My experience is with a grocery store in the S.F. Bay Area. If people in the Bay Area could buy rabbit for $3.50/lb, there'd be a major run on rabbit.
Be sure you're comparing like to like: organically raised animals to organic feed. The price you quote for whole chickens ($3.65/lb) is very close to the per-pound price for Mary's (organic) air-chilled chickens out of the Central Valley in California. I don't eat much beef and no pork at all, but I bought a whole butchered lamb in Fall 2012 and a half-lamb, butchered, in Fall 2013. Each time, the lamb worked out to about $4/lb: grass-fed, organically raised (I know and have met the farmer through textile/fiber connections, but didn't receive any kind of discounted price--everyone paid this price; it included everything from leg of lamb to neck bones).
If you're doing bio-intensive gardening (Jeavons?), you'll also find that the value of the rabbits' fertilizer helps off-set their cost.
Once your own garden is knee-deep in Bunny Berries, selling the "Berries" is a potential revenue stream, even if sporadic.
Yes, all the prices I quoted that I pay are for organic. The ranch where we buy our pork sells whole organic free range chickens for about $6.50 a pound - I've seen them, since we go there to buy our pork! I could get bulk pork there for much cheaper than we pay by the cut - but we eat so little of it! We have too many meat sources (100+ crabs/year, many salmon, some halibut, clams all courtesy of DH, then the beef & chicken) to be able to eat a lot of pork. I don't count the 100+ ducks per year, because I won't eat those! We found another source for organic, free range chickens at the $3.65/pound and that's what we've been paying for about a year and a half.
I was thinking when responding to the previous post that we also somehow have to factor the cost savings of the bunny berries! I will have to price out organic fertilizer and we will track how much we get to put on the garden. That way I can subtract out that amount from the cost per pound of the meat! Plus we are going to have worm beds under the cages, so that should be interesting. When we get chickens down the road they can eat the worms that don't go in the garden.
We are going to be doing a combination of the bio-intensive gardening and the square foot gardening. Since we'll be gardening all four seasons (using row covers and/or cover crops) - some of those cover crops we will be able to grow things that we can incorporate into the rabbits diet. I haven't delved into the how's and what's yet, but I know it can be done. We also have the SW corner of our property that we don't plan to do anything with right now - I think it's about 30-40 feet by about 25 feet. Surely we can grow some hay in that little space? :lol: :lol: :lol: Plus we have 6 apple and 3 pear trees. When DH trims those this month he is going to save the branches in bundles, and we will sterilize them just before putting them in with the rabbits, so we won't have to pay for chew toys!
__________ Fri Feb 14, 2014 9:41 pm __________
PSFAngoras":1n3wqzb6 said:
I'm switching my herd out to Modesto now, starting with the meat mommas and then I will phase the angoras out. The store I get mine from charges 34.95 per bag, at 16% protein. Since my angoras struggle on anything less than 18, I will be supplementing them with organic flax and sunflower seeds to reach a protein content of 18. (A one part supplement to 6 part pellets ratio...)
I know it won't be very cost effective, but since I do eat my rabbits it's important to me that they don't eat soy.
The only rabbits on the Modesto at this time are my meat mommas, one with a litter and one without. The doe with the litter doesn't even notice that the food is different , and the litter is chowing down, though it's still too soon to see how well they grow out compared to their old feed. The doe without the litter is being a pest and digging the organic food out of the feeder. She's known for having lots of 'personality' though, so it wouldn't be a normal day if she didn't give me grief.'
I'm glad I'm not the only one crazy enough to pay more than double the price to go organic! Though I truly do understand why people don't, as it does take a lot of time to work out a financially viable system for being all organic! I will be interested to hear how your litters grow out on the good stuff!
It sounds like you need a little catcher bowl under her food dish so you can save the fallen food! I'm sure that's not sanitary, but still…
The NZW production rabbitry where I got the feed formula said that they only feed their rabbits once a day in the evening. They said once they switched over to that almost all "playing with food" was stopped. Something about evenings being the time when rabbits naturally want to eat so they are more serious about it? I know I've read on other sites about people giving a smaller meal in the morning because of that cycle. I'm sure I'm not telling you something that you don't already know!