How much do you pay for feed? --per mods: NO POLITICS IN THIS THREAD.

Rabbit Talk  Forum

Help Support Rabbit Talk Forum:

HTAcres

Well-known member
Rabbit Talk Supporter
Joined
Oct 18, 2021
Messages
275
Reaction score
272

Burelka

Well-known member
Joined
May 31, 2022
Messages
52
Reaction score
38
Location
Canada
Had to buy from our local feed store this morning. Purina Rabbit feed was $30.99. Crazy! Diesel is $7.29. How much do you guys pay?
the feed I use retails for 26.99 for 12 lbs of pellets. I know the owner so they sell it to me at cost 12$ for 12lbs. It is not cheap. Yes i could buy cheaper feed and certainly find less expensive options at the feed store but I am finding it impossible to find GMO free feed in Canada. So I buy from a pet store 😓
 

ThunderHill

Well-known member
Joined
Aug 26, 2021
Messages
169
Reaction score
210
Location
Kentucky, USA
$14.50 per 50 lbs, 16% Hubbard rabbit pellets. Central Kentucky USA
Hi! I'm in Central KY, too. Would you mind sharing where you get this? How dusty is Hubbard? Have you ever tried Manna PRO, and if so, how does Hubbard compare? Thanks so much!
 

Burelka

Well-known member
Joined
May 31, 2022
Messages
52
Reaction score
38
Location
Canada
You guys have it so good in the states, so many options to choose from. I am in rural canada and pickings are slim! every time i google some great feed companies I have come accross none ship to canada :(
 

MnCanary

Well-known member
Joined
May 15, 2010
Messages
179
Reaction score
179
Location
central Kentucky USA
Hi! I'm in Central KY, too. Would you mind sharing where you get this? How dusty is Hubbard? Have you ever tried Manna PRO, and if so, how does Hubbard compare? Thanks so much!
I'm in Campbellsville, and I get this from Knifley Ag Supply and Hardware, just south of town. The Hubbard feed seems to be good, very little dust and my rabbits seem fine with it. I don't know much about Manna-Pro. I was feeding Purina from Day & Day in Columbia KY, but it is now about $9 per bag more.
 

ThunderHill

Well-known member
Joined
Aug 26, 2021
Messages
169
Reaction score
210
Location
Kentucky, USA
I'm in Campbellsville, and I get this from Knifley Ag Supply and Hardware, just south of town. The Hubbard feed seems to be good, very little dust and my rabbits seem fine with it. I don't know much about Manna-Pro. I was feeding Purina from Day & Day in Columbia KY, but it is now about $9 per bag more.
Thanks so much! 😄
 

Blakie83

Active member
Joined
Nov 16, 2016
Messages
44
Reaction score
4
Location
Southern Connecticut
I use show hutch by Blue seal 17%, it's the only one with the extruded pellets they're kind of rounds which makes it easier to go through the theater and it's actually I think in my opinion better than the 18%. I paid $22 for a 50 lb bag at tractor supply I used to pay $17.99. they ran out at the tractor supply near me so I called Agway which is now been taken over by smithland they wanted $31.99 a bag I almost crashed my car, then I called another feed store they had it and they wanted $29.99 I hung up on the girl's face. So I called up another tractor supply about 20 minutes away luckily they had several in stock so I went there even though I only have a few rabbits I bought 150 lbs. This crazy Democrats just want prices to go up up up up up up up and up I don't know what idiots voted for them but I know they're regretting it now.
 

Tommy

Active member
Joined
May 30, 2022
Messages
27
Reaction score
28
I use show hutch by Blue seal 17%, it's the only one with the extruded pellets they're kind of rounds which makes it easier to go through the theater and it's actually I think in my opinion better than the 18%. I paid $22 for a 50 lb bag at tractor supply I used to pay $17.99. they ran out at the tractor supply near me so I called Agway which is now been taken over by smithland they wanted $31.99 a bag I almost crashed my car, then I called another feed store they had it and they wanted $29.99 I hung up on the girl's face. So I called up another tractor supply about 20 minutes away luckily they had several in stock so I went there even though I only have a few rabbits I bought 150 lbs. This crazy Democrats just want prices to go up up up up up up up and up I don't know what idiots voted for them but I know they're regretting it now.
I voted for Biden but that’s not the point of this forum. I am far from an idiot. As a public service you might want to consider a basic grammar and spelling course. 3 years ago prices started going up as the pandemic got worse. I was paying just over $12 a bag of Country Road 16% at Rural King. Yesterday the same 50 pound bag was $16 and change.
 

Preitler

Well-known member
Rabbit Talk Supporter
Joined
Feb 15, 2014
Messages
1,140
Reaction score
402
Location
Austria
I paid about 25€ for a 25kg bag of pellets recently. that's a lot, but I only need 2 bags per year. Will be interesting what the hay will cost, last year it was 4€ per bale, and i need 12 bales per year.

Please leave politics out of here, or start a thread in the appropriate subforum, this is a worldwide issue. Feed prices are the least of our worries here.
 

Scooter1A

Well-known member
Rabbit Talk Supporter
Joined
Aug 14, 2022
Messages
131
Reaction score
101
Location
Illinois
I’m not supper political, but from the little bit I’ve seen/read that does seem true. I believe but I’m remembering this right but done quote me on it. In Washington (my state) it is going to be illegal to license any gas-powered vehicles model 2030 or newer. So after 2030 you cant own a NEW gas vehicle.
I have heard that about gas vehicles. I have a hybrid Prius for ten years now, Obama tried the same gas hike propaganda. I forget how much I paid for Oren Reynolds rabbit food but think it's time to buy about 3 more bags to have on hand. Just stocked up on ground beef and soon hope to have some rabbit in the freezer. Yea!
 

Blakie83

Active member
Joined
Nov 16, 2016
Messages
44
Reaction score
4
Location
Southern Connecticut
I voted for Biden but that’s not the point of this forum. I am far from an idiot. As a public service you might want to consider a basic grammar and spelling course. 3 years ago prices started going up as the pandemic got worse. I was paying just over $12 a bag of Country Road 16% at Rural King. Yesterday the same 50 pound bag was $16 and change.
Sorry I didnt mean i but I'm sure many ppl regret it now. Also I'm trying to get used to ttping on my new tablet. I do so little of it... Having no fb, ig, or and of that jazz i get little practice, these machines have a mind of theirnown....? Does anyone else use Blue Seal out there?
 
Last edited:

Latest posts

Top