Fodder feed Rabbits – Scenario 1

Here is another scenario ….

Let us assume you have a breeding trio and they are already established on a fodder diet (with free feed hay and a mineral block which will not come into the calculations).  Let us say that in your breeding trio all three of your rabbits weighs 10#.  A 10# rabbit fed based on 5% of body weight would consume 8 ounces of fodder per day.  You decide to breed both does on the same day (Day 1).

Approximately how much will it cost you to feed the trio AND kits to 12 weeks of age?  I’m going to try and break it down for you.  Now keep in mind, I have NOT done this myself and it is all based on hypothetical numbers.  But, I feel that it gives a really “basic” understanding of how much money can be “saved” by feeding fodder instead of pellets.

Also, let us establish the cost of 1# of fodder.  45#’s of wheat seed cost me $22.00.  45#’s of wheat seed can make 270 #’s of fodder.  $22.00 divided by 270 #’s = $0.08 per # of fodder.

 

Day 1 – Breed your does – 1 day

  • Fodder consumed = 3 x 8 oz = 24 ounces (1.5#’s)

Day 2 – 15 – Standard rations – 14 days

  • Fodder consumed = 3 x 8 oz = 24 ounces (1.5#’s) per day = 336 ounces (21 #’s)

Days 16-31 – Increase does rations to 10 ounces each – 16 days

  • Fodder consumed = 2 does x 10 oz = 20 ounces (1.25#’s) per day = 320 ounces (20 #’s)
  • Fodder consumed = 1 buck x 8 oz = 8 ounces (.5 #’s) per day = 128 ounces (8 #’s)
  • Total Fodder consumed = 808 ounces (50.5 #’s)

 

Days 1 – 28 – Your does have now kindled 7 kits each.  You increase the does rations to 12 ounces each.  The bucks remains 8 ounces.

  • Fodder consumed = 2 does + 14 kits x 12 ounces = 24 ounces (1.5#’s) per day = 672 ounces (42#’s)
  • Fodder consumed = 1 buck x 8 oz = 8 ounces (.5 #’s) per day = 224 ounces (14 #’s)
  • Total Fodder consumed = 896 ounces (56#’s)

 

Day 1 – 28 – Your does are weaning the kits.  Assumption is that the kits remain with the doe until 8 weeks of age.  Doe ration increases to 24 ounces.  The bucks remains 8 ounces.

  • Fodder consumed = 2 does + 14 kits x 24 ounces = 48 ounces (3#’s) per day = 1,344 ounces (84 #’s)
  • Fodder consumed = 1 buck x 8 oz = 8 ounces (.5 #’s) per day = 224 ounces (14 #’s)
  • Total Fodder consumed = 1,568 ounces (98 #’s)

 

Day 1 – 28 – Does have weened kits and they are in grow-out pens.  Does ration returns to 8 ounces.  We will estimate 4 ounces per kit.  Bucks ration remains 8 ounces.

  • Fodder consumed = 2 does x 8 ounces = 16 ounces (1 #) per day = 448 ounces (28 #’s)
  • Fodder consumed = 14 kits x 4 ounces = 56 ounces (3.5 #’s) per day = 1,568 ounces (98 #’s)
  • Fodder consumed = 1 buck x 8 oz = 8 ounces (.5 #’s) per day = 224 ounces (14 #’s)
  • Total Fodder consumed = 2,240 ounces (140 #’s)

So total fodder consumed over a 4 month period for a breeding trio & 14 kits to 3 months of age is 344.5 #’s.  Now we already established previously that fodder costs $0.08 per pound.  So total cost for feeding fodder is $27.56.

Now I want you to imagine that instead of feeding 344.5#’s of fodder that you fed the equivalent in pellets.  At $13.00 per 50 #’s that would equal $0.26 per # for a total of $89.57.

So in my mind, even if I do end up feeding a bit more fodder to the kits and/or does it will still be much more economical than doing the same with pellets!